top of page

sob., 18 wrz

|

Warszawa

Męski krąg w Warszawie

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Męski krąg w Warszawie
Męski krąg w Warszawie

Czas i lokalizacja

18 wrz 2021, 18:00 – 22:00

Warszawa, Rotmistrza Witolda Pileckiego 106/21, 02-781 Warszawa, Polska

Goście

O wydarzeniu

W dzisiejszych czasach większość z nas mężczyzn ma dysfunkcyjną relację ze swoimi ojcami. Od wczesnego dzieciństwa albo ich przy nas nie było wcale, albo jeśli już byli, nie potrafili nauczyć nas jak być autentycznymi i w pełni świadomymi swych wartości, uczuć i emocji ludźmi. Często nasze wychowanie na swoich barkach dźwigały nasze matki. Przy ich pełnym zaangażowaniu i miłości, którą nam dały (jeśli dały), nie mogły nas nauczyć tego, czego może nauczyć syna tylko jego własny ojciec lub męski opiekun - jak być autentycznym i świadomym mężczyzną. Nie mogły nas tego nauczyć z prostej przyczyny - były kobietami, a nie mężczyznami. Te dysfunkcje wpłynęły na to, kim jesteśmy teraz jako dorośli mężczyźni. Bardzo często nie potrafimy radzić sobie w relacjach z partnerkami, w relacjach z otoczeniem i przede wszystkim w relacjach z samymi sobą. Nie mamy świadomości kim naprawdę jesteśmy.

Od zarania dziejów, w społecznościach pierwotnych funkcjonował zwyczaj świętowania przechodzenia chłopca z wieku dziecięcego do dorosłego. Odbywało się to często w formie inicjacji, podczas której młody mężczyzna wychodząc spod matczynej opieki pod opiekę ojca, przechodził próby odwagi i gotowości do stania się częścią dorosłej społeczności. Od tego momentu mógł zasiadać w gronie innych mężczyzn i wspólnie z nimi decydować o przyszłości swojego plemienia i swojej własnej. W kręgu wojowników uczył się od nich tego wszystkiego czego potrzeba do bycia świadomym człowiekiem.

We współczesnych społeczeństwach tradycja zasiadania w kręgu została zmarginalizowana. Tak zwana podstawowa komórka społeczna, czyli rodzice przejęli pełną rolę wychowawczą dla dziecka. Po kilku latach dochodzą do tego jeszcze nauczyciele w szkołach i duchowni. Jeśli jednak w rodzinie pojawia się dysfunkcja, w szkole brak autorytetu, a praktyka religijna nie spełni oczekiwań, często popadamy w skrajnie niebezpieczne stany psychiczne spowodowane lękami przed byciem ocenianym, odrzuconym i niekochanym. Pojawia się depresja, apatia, a często również agresja wobec otoczenia i samego siebie. Jedyną szansą na uleczenie tego stanu staje się terapia i wsparcie od osób, które doświadczyły podobnych przeżyć.

Jedną z form wsparcia w procesie terapeutycznym mężczyzny jest spotkanie w kręgu z grupą innych mężczyzn, których energia, postawa i doświadczenie, a także chęć słuchania, może być wsparciem na drodze do lepszego poznania i uleczenia samego siebie. Podczas kręgu dzielimy się ze sobą wszystkim, co dla nas ważne. Możemy poruszać najbardziej intymne tematy ze swojego życia. Możemy i rozmawiamy na tematy, które trudno poruszyć z bliskimi lub ze znajomymi z pracy. W kręgu możemy dzielić się nie tylko własnymi sukcesami, bo to zazwyczaj robimy chętnie, ale przede wszystkim swoimi lękami i porażkami. Spotkanie w tym kręgu nie jest związane z żadnym konkretnym systemem wiary bądź religii. Krąg jest przestrzenią, w której obowiązują zasady pozwalające każdemu uczestnikowi czuć się w pełni bezpiecznie. Oto one:

- Wszyscy jesteśmy równi.

- Jesteśmy w czystej energii nie będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

- Jesteśmy w uwadze - skupiamy się na tym, co mówią i pokazują inni uczestnicy.

- Jesteśmy w prawdzie - jeśli masz wyrazić nieprawdę lepiej zamilcz.

- Nie oceniamy tego, co widzimy i słyszymy od innych uczestników.

- Nie udzielamy innym uczestnikom porad, chyba że o to poproszą.

- Szanujemy czas wypowiedzi innych uczestników nie przerywając i nie komentując.

- Wszyscy ten krąg tworzymy - każdy uczestnik może zgłaszać swoje pomysły dotyczące przebiegu spotkania.

- To, co się dzieje i o czym mowa w kręgu, zostaje w kręgu.

Udział w kręgu jest bezpłatny. Mogą pojawić się jedynie symboliczne opłaty związane z wynajęciem sali, w której odbywa się spotkanie. Koszt ten dzielony jest po równo na każdego uczestnika. Wysokość tej opłaty zostanie ustalona po potwierdzeniu listy uczestników i miejsca, w którym spotkanie się odbędzie. Mile widziane jest przyniesienie ze sobą czegoś do picia i jedzenia.

Organizuję męski krąg w Warszawie regularnie od stycznia 2021 roku. Spotykamy się raz w miesiącu. Początkowo głównie w gronie uczestników męskich warsztatów prowadzonych przez Toma de Wintera (www.meskiewarsztaty.com). Teraz przyszedł czas na otwarcie się na wszystkich potrzebujących tego kręgu mężczyzn. Jeśli czujesz, że to Twoja droga do poznania bliżej samego siebie, daj znać! Zapraszam do udziału! 

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page