top of page

Szczodre Gody!Dzisiaj o 4:27 na półkuli północnej nastąpiło #przesileniezimowe i rozpoczęła się astronomiczna zima. Nareszcie noce przestały się wydłużać, a dni skracać. Będzie coraz więcej światła. Słońce coraz dłużej będzie nam towarzyszyć w ciągu dnia. To doskonała okazja do radowania się i świętowania!


Zimowe Przesilenie, to święto zgodne z Naturą, czczone w wielu krainach od tysięcy lat m.in. jako #szczodregody , Święto Godowe, Szczodruszka, Święto Zimowego Staniasłońca, Jul i Saturnalia. Wierzono, że noc jest porą panowania złych sił, a w noc zimowego przesilenia Słońce odradza się i wraz z narodzinami przynosi nadzieję. Nasi słowiańscy przodkowie, dzielili się w tym czasie chlebem podczas składania życzeń, ścielili słomę lub siano pod nakryciem stołu, a także kolędowali, chodząc wspólnie od domostwa do domostwa. Wróżono wszystkim pomyślności na kolejny rok. W trakcie tego świętowania dzieci były obdarowywane symbolicznymi upominkami - jabłkami, orzechami, a także drożdżowymi plackami zwanymi szczodrakami. Szczodre Gody upamiętniały również tych, którzy już odeszli. W trakcie kilkunastu dni celebracji (aż do początku stycznia), na cmentarzach rozpalano ogniska na cześć zmarłych i organizowano na ich cześć uczty. W domach stawiano snopki zboża lub zawieszano jemiołę, które symbolizowały odradzające się życie.


Cieszmy się i celebrujmy ten dzień! Niech będzie początkiem korzystnych zmian w naszym życiu. Niech światło wypełnia nasze serca! Tego sobie i Wam życzę!

 

Zdjęcie: Jonathan Petersson from Pexels

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page